انواع خاک

انواع خاک

انواع خاک

Soil

انتخاب نوع خاک برای هر یک از گیاهان بسیار مهم است زیرا اکثر گیاهان در هر خاکی رشد مناسب ندارند.

بنابراین هر گیاهی باید در خاک مناسب کاشته شود . مثلا گیاهان آپارتمانی عموما باید در خاک سبک که قابلیت نفوذ پذیری بیشتری دارد کاشته شوند.

در اینگونه خاک ها در اثر نفوذ هوا در خاک , اکسیژن کافی به ریشه گیاه میرسد و در ثانی آب اضافی به راحتی از ته گلدان خارج می شود و این امر باعث میشود ریشه دچار خفگی و در نتیجه پوسیدگی نشود.

انواع خاک

↙️خاک اسیدی :

شامل خاک برگ , خاک چای , کود دامی و سم ضدعفونی کننده بوده که PH پایین تر از 6 دارند .

↙️خاک قلیایی :

خاکی است که از نظر PH بالای 7 میباشد. در بیشتر خاک های ایران به دلیل عناصر معدنی و شیمیایی موجود , PH خاک ها بالای 7 می باشد .

↙️خاک برگ :

بقایای گیاهان مخصوصا از روی هم انباشتن و تجزیه برگ ها در شرایط بخصوص حاصل می شود . خاک برگ انواع مختلفی دارد که از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی با هم اختلاف دارند و بستگی به نوع گیاهی دارد که از برگ آن جهت تهیه خاک برگ استفاده میشود.

خاک برگ معمولی که از تجزیه برگهای مختلف گیاهان حاصل می شود و برای اینکار در فصل پاییز که برگ درختان میریزد آنها را جمع آوری کرده و در گودالی به عمق های مختلف ریخته و بعد از مدتی در اثر تخمیر پوسیده شده و به خاک برگ تبدیل می شوند.

برای اینکه تخمیر سریعتر انجام پذیرد روی آنها را با خاک پوشانده و هر چند روز یکبار خاک را آبیاری می کنند و به هم می زنند و بعد از چندین ماه تا یکسال این برگ ها پوسیده می شود.

↙️خاک جنگلی :

نوعی خاک برگ است که در اثر انباشته شدن برگ ها در پای درختان تجزیه میشود . چون برگ های گوناگون در این خاک قرار دارند از نظر تغذیه خاک بسیار غنی میباشد که از آن به جای خاک پیت نیز می توان استفاده نمود.

↙️خاک معمولی باغچه :

شامل خاک رس و مقداری ماسه و کود دامی میباشد که برای کشت اکثر گیاهان باغچه ای مناسب می باشد . خاک باغچه نیاز دارد که هر ساله با کودهای آلی و شیمیایی تقویت بشود.

↙️خاک آهکی :

به خاکهایی گفته میشود که دارای آهک ( caco2 ) از نظر کلسیم غنی باشد . بیشتر خاک های رسی با مقدار آهک بیشتر از 15% , خاک های آهکی گفته میشوند . حضور آهک برای تعدادی از گیاهان لازم و ضروری می باشد . در بعضی موارد خاکهایی که کمبود کلسیم دارند را می توان با خاک های آهکی اصلاح کرد.

↙️خاک رسی :

خاکی که از نظر رس قوی باشد . این نوع خاکها از نظر کشاورزی مناسب نمی باشند زیرا به دلیل سنگینی این نوع خاک , گیاهان به خوبی نمی توانند در این خاک ریشه زایی کنند و جهت اصلاح این نوع خاکها از موادی مانند کود دامی , پرلیت یا ماسه , خاک برگ , کمپوست استفاده میشود .

↙️خاک شنی یا ماسه ای :

خاک هایی هستند که از نظر بافت دارای مقدار زیادی شن و ماسه هستند . نفوذ پذیری این خاکها زیاد است . این نوع خاک از نظر مواد تغذیه ای فقیر می باشد و برای اصلاح این نوع خاکها می توان از خاک رس , کود آلی و خاک برگ استفاده نمود.

↙️خاک فقیر :

بیشتر به خاک های شنی و سبک گفته می شود که از نظر مواد غذایی فقیر می باشند . جهت اصلاح این نوع خاکها از کودهای آلی و معدنی استفاده می شود.

↙️خاک لوم :

مخلوطی از خاک رس , خاک ماسه ای , خاک برگ و مواد آلی می باشد . خاکی که از طغیان آب در کنار رودخانه ها باقی می ماند را نیز خاک لوم می گویند که از نظر مواد غذایی بسیار غنی است.

↙️خاک هوموسی :

شبیه به خاک جنگلی می باشد که در اثر تجزیه کامل آثار و بقایای گیاهان مختلف مانده در سطح جنگل یا در زیر خاک تولید می شود . این خاک بسیار حائز اهمیت بوده و منبع بسیار غنی میباشد که جهت کشت بسیاری از گیاهان مناسب میباشد.

↙️خاک پیت یا تورب :

این خاک از تجزیه خزه ها و گیاهان باتلاقی و در شرایط صنعتی از تجزیه بقایای گیاهان بدست می آید .این خاک بیشتر بخاطر خواص فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرد . پیت معمولا در گلدان به صورت مخلوط با ماسه , خاک برگ و کمپوست مورد استفاده قرار می گیرد.

↙️خاک کاشت بذر :

خاک رس , خاک برگ , خاک سبوس , ماسه یا پرلیت را با هم مخلوط نموده که خاک مناسبی برای رشد بذر میباشد. توصیه ارومیه کاکتوس حتما  قبل از کاشت بذر از محلول قارچ کش “کاربنداریم” برای ضد عفونی کردن خاک استفاده کنید.

انواع خاک↙️خاک کمپوست : 

به خاکی گفته میشود که از بقایای مختلف گیاهان ( نه فقط برگ ) حاصل میشود . کمپوست ها انواع گوناگونی دارند که از منابع گوناگونی درست میشوند . مانند کمپوست زباله های شهری – کمپوست های حیوانی

↙️خاک پرلیت :

پرلیت نوعی ماده معدنی به رنگ سفید است که دارای قابلیت جذب بسیار زیاد آب میباشد و نوعی ماده کمکی برای تهویه خاک میباشد.

پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی با ترکیب اسیدی تا حد واسط است که در محیط آب و یا مرطوب تشکیل می‌شود. پرلیت دارای بافت شیشه‌ای است و به سبب همراه داشتن آب ، اشکال کروی در آن ایجاد شده است. میزان آب همراه با پرلیت در حدود 2 تا 5 درصد است.

↙️خاک پیت (Peat Soil):

خاک پیت متشکل است از نوعی خزه موسوم به خزه اسفاگنیـــومSphagnum Sp است که در مرحله ای از چرخه عمر خود به خاک تبدیل شده اند.

خاک پیت خاکی است که مواد آلی تجزیه نشده به ضخامت مختلف باکمی مواد معدنی(رس،سیلت، شن)مخلوط گردیده و به رنگ سیاه درزیرلایه های خاک تکامل یافته مشاهده می گردد . مواد آلی تجزیه نشده در خاک پیت عموماً از شاخ و برگ درختان در ارتفاعات پست وزمینهای کم شیب مناطق جنگلی و یا ریشه و ساقه و برگ گیاهان علفی در مناطق مرتعی تشکیل یافته است.

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها